Pierniczkowanie w Szkole PWN

Święta Bożego Narodzenia to czas oczekiwania i wielkich przygotowań. My też chcieliśmy, aby w naszej szkole czuć było atmosferę świąt i zapach, który chyba najbardziej się wszystkim kojarzy  ze świętami – zapach PIERNICZKÓW. 22 grudnia zebraliśmy się wszyscy (klasa 1 i 0) w naszej szkolnej stołówce i wspólnie z rodzicami dekorowaliśmy pierniczki. W taki sposób zapoczątkowaliśmy nową szkolną tradycję – PIERNICZKOWANIE. Zapach rozniósł się po całej szkole.

Atrakcjom jednak nie było końca! Z naszymi wychowawczyniami, udaliśmy się do klas, a tam układaliśmy historię o Mikołaju i rozmawialiśmy o świątecznych tradycjach..

Później zrobiliśmy stumilowy łańcuch:

…i nagle, Pani Dyrektor zawołała nas pod szkolną choinkę. A tam czekały na nas prezenty i dla naszych kochanych nauczycieli też (chyba byli grzeczni przez cały rok). To był fantastyczny dzień… Szkoda, że pierniczkowanie będzie dopiero za rok.

Prawdziwa Historia Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj kojarzy się wszystkim z miłym starszym panem w czerwonym ubraniu z siwą brodą. Przylatuje do grzecznych dzieci w wieczór wigilijny, swoimi saniami zaprzężonymi w renifery.
Z takimi informacjami udaliśmy się do Muzeum Narodowego, żeby poznać prawdziwą historię świętego Mikołaja. Jakie było nasze zdumienie, gdy okazało się, że święty Mikołaj pochodził z Bari, a nie z Laponii. Wcale nie chodził w czerwonym ubraniu, tylko w ORNACIE , a na głowie nosił MITRĘ.
Ze świętym Mikołajem wiąże się wiele legend. Jedną z nich, jest legenda o trzech biednych siostrach. Święty Mikołaj w tajemnicy podrzucił ubogiemu sąsiadowi trzy bryły złota, dzięki czemu ten mógł wydać za mąż swoje trzy córki. Z tym wydarzeniem związana jest tradycja świątecznych prezentów, którymi co rok obdarowuje wszystkich święty Mikołaj.

To była super zabawa

Nasz słoik wspólnych sukcesów zapełnił się nareszcie fasolkami. W nagrodę mogliśmy przynieść do szkoły słodycze i zabawki. Cały dzień mogliśmy się bawić. Oglądaliśmy nawet film. Opłaca się być grzecznym. Mamy nadzieje, że tym razem słoik zapełni się szybciej.

Dalej pomagajmy…..

Na naszą pomoc mogą liczyć też inne dzieci. Zawdzięczamy to hojności naszych rodziców, dzięki którym na Kiermaszu Świątecznym, zebraliśmy kwotę, która pozwoliła nam kupić zabawki do  szpitalnej świetlicy. Nasi uczniowie, przygotowali również własnoręcznie wykonane kartki świąteczne. Ten drobny gest sprawił, że na buziach małych pacjentów pojawił się szeroki uśmiech… Dzięki prezentom, pobyt w szpitalu nie będzie już dla nich taki trudny i nudny.

Bardzo Państwu Dziękujemy w imieniu swoim i Fundacji Ronalda McDonalda

Kiermasz Świąteczny

W czwartek, 6 grudnia, dzieci szkolne i przedszkolne, zorganizowały Świąteczny Kiermasz Charytatywny. Na dużych stołach, przy pięknie udekorowanej choince  i wspaniałej świąteczno-zimowej dekoracji, ustawiliśmy prace wykonane przez dzieci: były śliczne bałwanki z białych skarpetek wypełnionych ryżem, świąteczne domki ozdobione techniką kolażu, szklane kule (słoiki) z wykonanymi przez dzieci figurkami i padającym śniegiem, pięknie ozdobione bombki i kartki świąteczne. Dzieci były bardzo przejęte: stały za stołem w mikołajowych czapkach, liczyły i wydawały resztę, a Rodzice chętnie kupowali wyroby, zwłaszcza, że całej akcji przyświecał wybrany przez nas cel charytatywny: zakup pomocy logopedycznych dla niesłyszących dzieci – podopiecznych Fundacji ECHO i zakup gier dla małych pacjentów oddziału onkologicznego jednego z warszawskich szpitali. Kilkoro dzieci przyniosło również do szkoły upieczone z rodzicami pierniczki i muffinki, które zniknęły bardzo szybko ze stołu zasilając naszą skarbonkę. Dzięki pracy dzieci i hojności rodziców, kiermasz spełnił więc znakomicie swój charytatywny cel, a jednocześnie okazał się dobrą okazją do spotkania przy choince, domowych wypiekach i świątecznych piosenkach.

Fundacja ECHO

Nie wszystkie dzieci są zdrowe, wszyscy o tym wiemy. Wiemy też, że niektóre mogą nie widzieć albo nie słyszeć.

6 grudnia do naszej szkoły przyszła niezwykła osoba – Ciocia Ola. Powiedziała, że jest prezesem Fundacji Echo. Opowiedziała nam o swoich podopiecznych, czyli dzieciach które są niedosłyszące.  Trudno nam sobie wyobrazić, jak to jest czegoś nie słyszeć. Mimo to, dzieci te, tak jak my, uczą się, bawią, jeżdżą na wspólne wakacje. Na zdjęciach, które oglądaliśmy widzieliśmy tylko radosne i szczęśliwe buzie. Jedyną trudność mają z nauką mówienia, dlatego też potrzebują specjalnych pomocy, które im to ułatwią. Wspólnie z dziećmi z przedszkola podarowaliśmy takie pomoce. W zamian za to, Ciocia Ola w imieniu swoich podopiecznych,  zaprosiła nas do Fundacji, żebyśmy poznali dzieci, którym mogliśmy pomóc.

Pomaganie jest fajne, a jeszcze fajniejsze gdy mogą pomagać dzieci, dzieciom

Świat małego Fryderyka Chopina

Wszyscy wiemy kim był Fryderyk Chopin – najsławniejszym polskim kompozytorem. A czy wiem, jak wyglądało jego dzieciństwo? No właśnie! Frycek miał tatę Francuza i mamę Polkę. Miał też, aż trzy siostry. Była baaaardzo mądry. Już jako mały chłopiec umiał pisać muzykę i koncertował w salonach różnych ludzi. Mimo, że w tamtych czasach nie było  telewizji i komputera, to on się nie nudził. Gra na fortepianie była jego pasją i dała mu wielką sławę.

Dobrze wiedzieć, że najsławniejsi ludzie na świecie byli też dziećmi i lubili się bawić tak jak my.

Zbiórka darów dla bezdomnych zwierząt

W listopadzie i grudniu uczniowie Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej PWN wraz z rodzicami wzięli udział w zbiórce darów dla bezdomnych zwierząt w Schronisku. Przez ten czas udało nam się zebrać ogrom potrzebnych rzeczy, szczególnie w okresie zimowym: posłania, koce, karmę i zabawki dla psów i kotów. Dzięki pomocy rodziców, 11 grudnia udało nam się przekazać zebrane rzeczy do Schroniska. Wszystkim bardzo dziękujemy!