Ferie zimowe

Podczas ferii zimowych, mimo braku lekcji, działo się u nas całkiem dużo. Zimowa Olimpiada, prace plastyczne, zajęcia kulinarne, seanse filmowe…Po takim odpoczynku wracamy pełną parą do nauki!👩‍🏫📚💡🔬
Winter holidays are over! ❄️☃️❄️☃️ On the first day of a new term we would like to keep in memory the the time spent together at our school in which, even without regular lessons, we had a lot of things to do! Winter Olympics, arts&crafts, cookery lessons, movie screenings…After such rest we are back to learning at full speed!👩‍🏫📚💡

Teatr Wielki od kuchni

Wyobraźmy sobie, że siedzimy wygodnie w fotelu i z niecierpliwością czekamy, aż zgasną światła, podniesie się kurtyna i zacznie przedstawienie. Gdy przeżywamy przygody bohaterów czy podziwiamy piękne dekoracje, rzadko zastanawiamy się, jak wyglądają prace nad realizacją takiej sztuki. A okazuje się, że to, co widzimy, to tylko czubek góry lodowej! Za przygotowaniem każdej sztuki stoi cały sztab ludzi. My mieliśmy okazję wejść za kulisy i przekonać się, jak wiele ciężko pracuje, aby taka sztuka mogła być wystawiona. Tuż przed feriami 12.12 byliśmy w Teatrze Wielkim i zwiedziliśmy jego zakamarki, na co dzień skrywane przed oczami widzów. Naszą podróż zaczęliśmy oczywiście od sceny! Staliśmy na największej scenie w Europie i jednej z największych na świecie. Okazało się, że to, co widzimy z teatralnego fotela, to tylko niewielki fragment sceny. Niezwykłą atrakcją było wjechanie na najwyższe piętro teatru (pod samą kopułę) wielką windą, którą można przewozić samochody, a kiedyś nawet jechały nią prawdziwe konie występujące w jednym ze spektakli. Następnie zwiedziliśmy pracownie artystyczne, m. in. malarnie – wielkie sale, w których tworzone są olbrzymie dekoracje, pracownię krawiecką, gdzie powstają kostiumy, modelatornię, w której tworzone są rekwizyty i stolarnię, gdzie powstają wszystkie drewniane elementy dekoracji. Mogliśmy podziwiać przepiękne stroje w ogromnych magazynach kostiumów. Niezwykłą atrakcją okazał się wielki pająk, którego każdy mógł pogłaskać. Okazało się, że stoi on w Teatrze tak długo, że nikt nie pamięta, do której sztuki został stworzony! Wróciliśmy trochę zmęczeni (okazało się, że zaplecza teatru są naprawdę olbrzymie), ale z głową pełną nowych ciekawych wiadomości. To była niezapomniana wycieczka!

PRELEKCJA: „NIE NOWOTWOROM U DZIECI – RODZICU, DOSTRZEŻ OBJAWY”

10 stycznia 2018r. Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa PWN wspólnie z Fundacją Ronalda McDonalda, zaprosiła rodziców naszej szkoły i przedszkola na spotkanie dotyczące profilaktyki chorób nowotworowych u dzieci – „Nie nowotworom u dzieci – Rodzicu, dostrzeż objawy”. Spotkanie poprowadziły studentki 5 roku medycyny, w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych Dzieci.