Statut
Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
- Szkoła nosi nazwę w brzmieniu: Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa PWN.
- Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa PWN zwana dalej „Szkołą PWN” jest niepubliczną szkołą podstawową o uprawnieniach szkoły publicznej w rozumieniu Ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz. U. 2017 poz. 59), zwanej dalej „Ustawą Prawo Oświatowe” oraz Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r., poz. 2156 ze zm.), zwanej dalej „Ustawą o systemie oświaty”.
- Szkoła PWN jest szkołą podstawową o ośmioletnim cyklu kształcenia, w której mogą być tworzone oddziały dwujęzyczne.
- Szkoła PWN może prowadzić oddziały przedszkolne realizujące obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego.
- Szkoła PWN podlega wpisowi do ewidencji prowadzonej przez właściwą jednostkę samorządu terytorialnego.
- Szkoła PWN ma swoją siedzibę w Warszawie (02-593) przy ul. J. J. Rostafińskich 1.
- Szkoła PWN rozpoczyna działalność 01.09.2017 r.
§ 2
- Organem Prowadzącym Szkołę PWN jest spółka PWN Wydawnictwo Szkolne Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, 02-460 Warszawa, ul. Gottlieba Daimlera 2, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000621986, NIP 522-30-65-016, REGON: 364 680 910, zwana dalej „Spółką”.
- Organ Prowadzący
a) nadaje Szkole Statut,
b) powołuje Dyrektora Szkoły,
c) zatwierdza budżet Szkoły,
d) rozstrzyga spory między Radą Pedagogiczną a Dyrektorem Szkoły,
e) w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły przygotowuje Umowę o kształcenie ucznia,
f) podejmuje decyzje w sprawie wypowiedzenia Umowy o kształcenie ucznia. - Nadzór pedagogiczny nad Szkołą PWN sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty w Warszawie.
§ 3
- W Szkole obowiązują zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów zgodne z przepisami obowiązującymi szkoły publiczne.
- Szkoła zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone dla nauczycieli szkół publicznych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
- Nauka w Szkole jest odpłatna. Wysokość opłat określa Regulamin Opłat za Szkołę, który stanowi załącznik do Umowy o kształcenie ucznia i jest ustalony przez Organ Prowadzący.
- Szczegółowe zasady oceniania opisane są w Wewnątrzszkolnych Zasadach Oceniania (WZO) stanowiących Załącznik nr 1 niniejszego Statutu.
§ 4
- Szkoła używa pieczęci urzędowych zgodnie z odrębnymi przepisami.
- Szkoła prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.
Rozdział II
CELE I ZADANIA SZKOŁY
§ 5
- Nadrzędną ideą Szkoły jest dobro uczniów.
- Głównym celem Szkoły jest rozwój intelektualny i psychofizyczny uczniów poprzez wprowadzenie ich w świat wiedzy naukowej, kultury i sztuki, zdobycie przez nich umiejętności swobodnego posługiwania się wiedzą, rozwijanie indywidualnych zainteresowań i zdolności, a także przygotowanie do samodzielnego wyboru kierunku dalszej edukacji i aktywnego udziału w życiu społecznym.
- Działalność dydaktyczna, wychowawcza i opiekuńcza oraz działalność organów Szkoły i organizacji działających na jej terenie prowadzona jest w zgodzie z zasadami pedagogiki i metodyki, a także z przepisami prawa, Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ideami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Deklaracji Praw Dziecka ONZ i Konwencji o Prawach Dziecka.
§ 6
- Szkoła organizuje na życzenie rodziców lekcje religii lub/i etyki na zasadach wynikających z przepisów wydanych na podstawie Ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. oraz Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z modyfikacjami wynikającymi z poniższych postanowień.
Rozdział III
ORGANY SZKOŁY ORAZ ZAKRES ICH ZADAŃ
§ 7
- Organami Szkoły PWN są:
a) Dyrektor,
b) Rada Pedagogiczna,
c) Rada Rodziców,
d) Rada Uczniów. - Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Rada Uczniów uchwalają regulaminy swojej działalności, które nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa i niniejszym Statutem.
§ 8
- Dyrektor kieruje pracą Szkoły PWN i reprezentuje ją na zewnątrz na podstawie odrębnych pełnomocnictw udzielonych przez Organ Prowadzący.
- Do zadań Dyrektora należy w szczególności:
a) zapewnienie uczniom i nauczycielom bezpieczeństwa podczas zajęć organizowanych przez Szkołę,
b) kierowanie bieżącą działalnością dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą Szkoły,
c) sprawowanie nadzoru pedagogicznego,
d) sprawowanie opieki nad uczniami oraz stwarzanie warunków harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez działania prozdrowotne,
e) kontrola nad prowadzeniem obowiązkowej dokumentacji procesu edukacyjnego, wychowawczego i opiekuńczego Szkoły,
f) wykonywanie innych zadań wynikających z obowiązujących przepisów. - Dodatkowo Dyrektor:
a) odpowiada za właściwe sporządzanie i przechowywanie dokumentacji Szkoły oraz zabezpieczenie jej mienia,
b) realizuje uchwały organów Szkoły podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących,
c) opracowuje organizację Szkoły,
d) zatwierdza tygodniowy rozkład zajęć,
e) może w drodze decyzji administracyjnej skreślić ucznia z listy uczniów Szkoły. Decyzja o skreśleniu z listy uczniów musi być poprzedzona uchwałą Rady Pedagogicznej i wypowiedzeniem Umowy o kształcenie ucznia,
f) jest powiadamiany i ma prawo do uczestniczenia we wszystkich zebraniach rodziców i nauczycieli zwoływanych na terenie Szkoły,
g) w porozumieniu z Organem Prowadzącym wypowiada Umowę o kształcenie ucznia z jego rodzicami (opiekunami prawnymi) w przypadkach zgodnych ze Statutem Szkoły.
§ 9
- W Szkole można utworzyć stanowisko wicedyrektora zgodnie z odrębnymi procedurami.
- Dyrektor Szkoły mianuje wicedyrektora i ustala zakres jego obowiązków.
§ 10
- Rada Pedagogiczna jest organem kolegialnym Szkoły realizującym zadania statutowe dotyczące kształcenia, wychowania i opieki nad uczniami.
- W skład Rady Pedagogicznej wchodzą: Dyrektor Szkoły i wszyscy pracownicy dydaktyczni Szkoły.
- Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest Dyrektor Szkoły lub nauczyciel przez niego wyznaczony.
- Zebrania Rady Pedagogicznej organizowane są przynajmniej 4 razy w roku szkolnym.
- W posiedzeniach Rady Pedagogicznej mogą brać udział, z głosem doradczym, osoby zaproszone przez przewodniczącego Rady lub na wniosek ½ pełnego składu Rady Pedagogicznej.
- Zasady pracy Rady Pedagogicznej określa regulamin jej działalności, o którym mowa w §7 ust. 2.
- Do kompetencji stanowiących Rady Pedagogicznej należy:
a) zatwierdzanie planów pracy Szkoły,
b) podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów,
c) podejmowanie uchwał w sprawie eksperymentów pedagogicznych w Szkole po zaopiniowaniu ich projektów przez Radę Rodziców,
d) podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów Szkoły,
e) podejmowanie działań dyscyplinarnych wobec uczniów,
f) ustalanie i zatwierdzanie Wewnątrzszkolnych Zasad Oceniania, Programu Wychowawczego i Programu Profilaktyki oraz regulaminów i procedur obowiązujących w Szkole,
g) zatwierdzanie szczegółowych kryteriów oceny zachowania uczniów,
h) ustalanie sposobu wykorzystania wyników sprawowanego nad Szkołą nadzoru pedagogicznego w celu doskonalenia pracy Szkoły. - Rada Pedagogiczna opiniuje:
a) organizację pracy Szkoły, w tym tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych,
b) plan pracy Szkoły na rok szkolny,
c) szkolny zestaw programów nauczania,
d) wnioski Dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień przez organy zewnętrzne. - Opinie i uchwały Rady Pedagogicznej podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Rady.
- Do podjęcia uchwały o skreśleniu ucznia z listy uczniów Szkoły potrzebnych jest 2/3 głosów „za” w stosunku do pełnego składu Rady Pedagogicznej.
- Rada Pedagogiczna ma prawo przedstawiać własne oceny i opinie we wszystkich sprawach związanych z realizacją celów statutowych Szkoły.
- Zebrania Rady Pedagogicznej są protokołowane, a protokoły są podpisywane przez protokolanta i przewodniczącego Rady.
- Członkowie Rady Pedagogicznej i osoby uczestniczące w posiedzeniu są zobowiązani do zachowania w tajemnicy poruszanych na posiedzeniu Rady spraw, które mogą naruszać dobro osobiste uczniów, ich rodziców bądź opiekunów prawnych, a także nauczycieli i innych pracowników Szkoły.
- Dyrektor wstrzymuje wykonanie uchwał Rady Pedagogicznej niezgodnych z przepisami prawa lub Statutu Szkoły, zawiadamiając o tym Organ Prowadzący.
- Co najmniej raz w roku Rada Pedagogiczna analizuje wnioski Dyrektora wynikające z nadzoru pedagogicznego oraz informacji o działalności Szkoły w celu podniesienia jakości pracy Szkoły.
§ 11
- W Szkole może działać Rada Rodziców, będąca reprezentacją ogółu rodziców uczniów i mająca charakter doradczo-opiniotwórczy.
- Do Rady Rodziców wchodzą przedstawiciele rodziców dzieci ze wszystkich oddziałów klasowych.
- Rada Rodziców działa na podstawie swojego regulaminu, który zatwierdza Dyrektor Szkoły.
- Rada Rodziców wspomaga Dyrektora i nauczycieli w realizacji programu dydaktycznego, wychowawczego i opiekuńczego Szkoły.
§ 12
- W Szkole może działać Rada Uczniów reprezentująca społeczność uczniów.
- Rada Uczniów działa w oparciu o ustalony przez siebie i zatwierdzony przez Dyrektora Szkoły regulamin. Regulamin nie może być sprzeczny z postanowieniami niniejszego Statutu.
- Opiekę nad organizacją i działalnością Rady Uczniów pełni wyznaczony przez Dyrektora Szkoły nauczyciel. Uczniowie mają prawo poddania Dyrektorowi kandydatury wybranego przez siebie do tej roli nauczyciela.
§ 13
- Sprawy sporne między organami Szkoły rozstrzyga Dyrektor Szkoły.
- Sprawy sporne pomiędzy Dyrektorem Szkoły a pozostałymi organami rozstrzyga Organ Prowadzący.
- Wnioski dotyczące funkcjonowania Szkoły lub skargi uczniów lub rodziców dotyczące sytuacji konfliktowych, które nie zostały rozstrzygnięte wewnątrz klasy, zgłaszane są do wychowawcy lub/i do przedstawicieli danej klasy w Radzie Rodziców i, za ich pośrednictwem, przedstawiane Dyrektorowi Szkoły.
- W każdej sprawie konfliktowej na terenie Szkoły może pośredniczyć psycholog/pedagog szkolny.
Rozdział IV
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY
§ 14
- Szkoła stosuje zasady organizacji roku szkolnego obowiązujące w oświacie publicznej.
- Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny Szkoły, opracowany przez Dyrektora na podstawie szkolnych planów nauczania.
§ 15
- Struktura organizacyjna Szkoły obejmuje oddziały od klasy pierwszej do klasy ósmej.
- Szkoła może prowadzić działalność w oparciu o niepełną strukturę klas.
- Podstawową jednostką organizacyjną Szkoły jest oddział, którego liczebność nie powinna przekraczać 18 uczniów.
- Za zgodą rodziców z danej klasy liczebność oddziału może zostać powiększona.
§ 16
- W Szkole mogą być tworzone oddziały dwujęzyczne, w których nauczanie jest prowadzone w języku polskim i w języku angielskim, będącym drugim językiem nauczania.
- Szkoła organizuje zajęcia obowiązkowe, koła zainteresowań oraz zajęcia dodatkowe.
- Organizację stałych, obowiązkowych i nieobowiązkowych zajęć dydaktycznych i wychowawczych oraz zajęć dodatkowych określa tygodniowy rozkład zajęć.
- Tygodniowy rozkład zajęć jest ustalony przez Dyrektora Szkoły, lub osobę przez niego wyznaczoną, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz potrzeby eksperymentów i innowacji pedagogicznych realizowanych w Szkole.
- Począwszy od klasy IV, przedmiotem obowiązującym w Szkole jest drugi język obcy. Oferta językowa jest dopasowana do możliwości organizacyjnych Szkoły.
§ 17
- Podstawową formą pracy Szkoły jest system klasowo-lekcyjny.
- Jednostka lekcyjna trwa 45 minut. Dopuszcza się prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie od 30 do 60 minut, zachowując ogólny tygodniowy czas ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć.
§ 18
W Szkole prowadzi się dziennik elektroniczny dokumentujący przebieg i wyniki nauczania, działalność wychowawczą oraz opiekuńczą.
§ 19
- Dzieci uczęszczające do Szkoły objęte są opieką psychologiczno-pedagogiczną na terenie placówki.
- Dla uczniów mających trudności w nauce organizowane są w miarę potrzeb zajęcia wyrównawcze i korekcyjne oraz konsultacje nauczycieli. Organizację tych zajęć proponuje pedagog lub psycholog szkolny w porozumieniu z wychowawcami klas, a zatwierdza Dyrektor Szkoły.
- Zajęcia te organizowane są w ramach posiadanych środków budżetowych lub za dodatkową odpłatą.
§ 20
- Szkoła zapewnia możliwość skorzystania przez uczniów z obiadów.
- Posiłki są dodatkowo płatne.
§ 21
W czasie trwania specjalistycznych zajęć nadobowiązkowych, imprez sportowych itp., oprócz nauczycieli Szkoły, opiekę nad uczniami sprawują instruktorzy zewnętrzni, z którymi została zawarta umowa na prowadzenie tych zajęć.
§ 22
- Dla zapewnienia bezpieczeństwa uczniów na terenie Szkoły pełnione są dyżury nauczycielskie. Harmonogram dyżurów ustala Dyrektor Szkoły lub wyznaczony przez Dyrektora nauczyciel.
- Zasady pełnienia dyżurów ustalone są przez Dyrektora Szkoły.
- Nauczyciele organizują zajęcia poza terenem Szkoły i wycieczki zgodnie z obowiązującym regulaminem wycieczek.
Rozdział V
ZAKRES PRAW I OBOWIĄZKÓW NAUCZYCIELI
ORAZ INNYCH PRACOWNIKÓW SZKOŁY
§ 23
- Prawa i obowiązki pracowników Szkoły określają przepisy odpowiednich ustaw, Statut i regulaminy wewnętrzne Szkoły.
- Nauczyciele mają prawo do:
a) aktywnego współtworzenia oblicza Szkoły;
b) uzyskiwania od Dyrektora opinii o własnej pracy;
c) opiniowania o wyborze podręczników, środków dydaktycznych;
d) oceniania uczniów zgodnie z ich postępami i zachowaniem, uwzględniając wewnątrzszkolne zasady oceniania;
e) otrzymywania nagród. - Nauczyciel realizuje zadania wynikające z harmonogramu pracy.
- Nauczyciel w szczególności:
a) realizuje podstawowe funkcje Szkoły: dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze;
b) odpowiada za realizację podstawy programowej prowadzonego przez siebie przedmiotu;
c) odpowiada za jakość i wyniki swojej pracy;
d) ocenia systematycznie pracę uczniów, kierując się obiektywizmem i sprawiedliwością;
e) pomaga w rozwijaniu uzdolnień i zainteresowań, w szczególności w przygotowaniu się uczniów do udziału w konkursach, turniejach lub zawodach;
f) systematycznie prowadzi dokumentację szkolną według obowiązujących zasad;
g) realizuje zalecenia po wizytacjach i hospitacjach;
h) bierze czynny udział w pracy Rady Pedagogicznej, realizuje jej postanowienia i uchwały;
i) odpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie powierzonych jego opiece uczniów;
j)sprawuje opiekę nad uczniami również podczas zleconych mu zajęć dodatkowych i nadobowiązkowych, pozalekcyjnych, zajęć poza terenem Szkoły, w czasie wycieczek, imprez kulturalnych, zajęć rekreacyjnych, sportowych, konkursów;
k) bierze udział w pracach zespołów lub komisjach Rady Pedagogicznej;
l) współpracuje z rodzicami;
m) przygotowuje i bierze udział w wycieczkach edukacyjnych i imprezach szkolnych;
n) dba o warsztat pracy, troszczy się o estetykę pomieszczeń oraz dba o powierzony jego opiece sprzęt szkolny;
o) podnosi systematycznie swoje kwalifikacje zawodowe przez aktywne uczestnictwo w formach doskonalenia zawodowego w Szkole i poza nią;
p) wykonuje inne zadania lub czynności określone przez Dyrektora Szkoły.
§ 24
- Dyrektor Szkoły powierza każdy oddział szczególnej opiece pedagogicznej i wychowawczej jednemu z nauczycieli danego oddziału, zwanemu dalej wychowawcą.
- Dyrektor Szkoły może dodatkowo powierzyć oddział szczególnej opiece pedagogicznej i wychowawczej drugiemu nauczycielowi, zwanemu dalej współwychowawcą.
- Wychowawca oraz współwychowawca tworzą warunki wspomagające wszechstronny rozwój każdego ucznia, są animatorami życia zbiorowego uczniów, ich powiernikami oraz mediatorami w rozstrzyganiu wszelkich kwestii spornych.
- Wychowawca i współwychowawca w szczególności:
a) otaczają opieką indywidualną każdego z wychowanków;
b) planują i organizują wspólnie z uczniami i ich rodzicami różne formy życia klasy, tematyki zajęć wychowawczych, wycieczek klasowych;
c) współdziałają z nauczycielami uczącymi w jego oddziale, uzgadniają z nimi i koordynują ich działania wychowawcze wobec ogółu uczniów, a także wobec tych, którym jest potrzebna opieka indywidualna;
d) współpracują z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów w celu prawidłowego i pogłębionego poznania potrzeb intelektualnych i wychowawczych uczniów, zmierzając do określenia optymalnego systemu metod postępowania z uczniem;
e)informują rodziców/opiekunów prawnych o zagrożeniach w procesie nauki lub wychowania w celu podjęcia wspólnych działań pedagogiczno-wychowawczych przez Szkołę i rodziców;
f) współpracują z psychologiem i pedagogiem;
g) pomagają w organizacji i biorą udział w życiu kulturalnym klasy;
h) prowadzą systematycznie dokumentację dydaktyczno-wychowawczą określoną odrębnymi przepisami;
i) dokonują systematycznej oceny sytuacji wychowawczej w klasie, przedkładają sprawozdanie z postępów klasy na posiedzeniach Rady Pedagogicznej;
j) są odpowiedzialni za estetykę powierzonej im sali lekcyjnej. - Wychowawca i współwychowawca mają prawo korzystać z pomocy merytorycznej dyrekcji Szkoły, Rady Pedagogicznej, psychologa oraz poradni psychologicznej publicznej lub niepublicznej.
§ 25
- Nauczyciele prowadzący zajęcia z uczniami w danym oddziale Szkoły tworzą zespół nauczycielski, którego zadaniem w szczególności jest:
a) opracowanie programów nauczania przedmiotów z uwzględnieniem treści ścieżek edukacyjnych i rocznych planów nauczania według przyjętego w Szkole szkolnego planu nauczania;
b) wychowanie z uwzględnieniem uniwersalnych zasad etyki, wolności światopoglądowej i wyznaniowej;
c) ocena okresowa rozwoju umiejętności uczniów i realizacji założonych celów edukacyjnych;
d) współpraca z rodzicami/opiekunami prawnymi w celu osiągania lepszej integracji metod edukacyjno-wychowawczych Szkoły i rodziców/opiekunów prawnych. - Nauczyciele tworzą zespoły wychowawcze, przedmiotowe lub inne zespoły problemowo-zadaniowe, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Pracą takiego zespołu kieruje przewodniczący powoływany przez Dyrektora na wniosek zespołu.
§26
- W Szkole zatrudniony jest psycholog lub pedagog.
- Do zakresu ich obowiązków należy:
a) rozmowy indywidualne z uczniami;
b) rozmowy i porady dla rodziców;
c) badanie uczniów na terenie Szkoły;
d) kierowanie uczniów do poradni specjalistycznych i współpraca z tymi poradniami;
e) kierowanie uczniów na zajęcia korekcyjno-kompensacyjne;
f) prowadzenie warsztatów w grupach klasowych;
g) prowadzenie dokumentacji psychologiczno-pedagogicznej;
h) nawiązywanie współpracy z organizacjami i fundacjami wspierającymi działalność wychowawczą i profilaktyczną Szkoły.
§ 27
- W celu planowania i koordynowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom Szkoły Dyrektor powołuje Zespół Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej (Zespół PPP) oraz wyznacza jego koordynatora.
- Zespół PPP może składać się z nauczycieli, wychowawców, pedagoga, psychologa oraz innych specjalistów.
- Do zadań Zespołu PPP należy:
a) ustalenie zakresu, w jakim uczeń wymaga pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
b) określenie zalecanych form, sposobów i okresu udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
c) zaplanowanie działań z zakresu doradztwa edukacyjnego. - W spotkaniach Zespołu PPP mogą również brać udział:
a) rodzice/opiekunowie prawni;
b) na wniosek Dyrektora – specjaliści z poradni specjalistycznych, w tym m.in. poradni psychologiczno-pedagogicznej;
c) na wniosek rodzica/opiekuna prawnego – inne osoby, w szczególności lekarz, psycholog, pedagog, logopeda lub inny specjalista.
§ 28
- W Szkole zatrudnieni są pracownicy administracyjni i obsługi.
- Do obowiązków pracowników administracji i obsługi należy:
a) troska o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów;
b) troska o mienie Szkoły;
c) znajomość przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosowanie zasad BHP na terenie Szkoły;
d) reagowanie tj. powiadamianie wychowawcy lub Dyrektora Szkoły o przypadkach niewłaściwego zachowania się uczniów, niszczenia mienia, palenia tytoniu itp.;
e) takt i kultura osobista w kontaktach z uczniami, a zwłaszcza w sytuacjach konfliktowych;
f) utrzymanie w czystości i porządku przydzielonych pomieszczeń oraz znajdujących się w nich sprzętów i urządzeń zgodnie z wymogami higieny;
g) piecza nad bezpieczeństwem budynku i całością sprzętu szkolnego oraz nad urządzeniami instalacyjnymi;
h) w przypadku wykonywania prac z wykorzystaniem urządzeń mechanicznych stosowanie się do instrukcji ich obsługi;
i) dbałość o dobre imię Szkoły. - Pracownicy administracji i obsługi mają prawo do:
a) współtworzenia oblicza Szkoły poprzez podejmowanie działań mających na celu zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy;
b) uzyskiwania od Dyrektora opinii o własnej pracy;
c) otrzymywania nagród.
§ 29
Zasady etyki zawodowej, zasady wynagradzania oraz szczegółowe prawa i obowiązki nauczycieli i innych pracowników Szkoły określają procedury wewnętrzne placówki.
Rozdział VI
ZASADY REKRUTACJI UCZNIÓW
§ 30
- Warunkiem przyjęcia ucznia do Szkoły jest pełna akceptacja przez jego rodziców/opiekunów prawnych koncepcji pedagogicznej i organizacyjnej Szkoły oraz niniejszego Statutu.
- Przyjęcie dziecka do Szkoły następuje pod warunkiem:
a) zawarcia przez rodziców ze Szkołą umowy o kształcenie ucznia,
b) dostarczenia kopii opinii psychologiczno-pedagogicznej dziecka lub podpisanie oświadczenia, że dziecko takiej opinii nie posiada,
c) podpisania stosownych oświadczeń w zakresie wykonania Umowy o kształcenie ucznia,
d) dokonania wpłaty zgodnie z obowiązującym w Szkole regulaminem opłat. - Szkoła zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia ucznia, jeśli w jego przypadku nie będzie w stanie spełnić warunków koniecznych do prowadzenia procesu dydaktyczno-wychowawczego.
- Zasady rekrutacji do Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej PWN określa Dyrektor Szkoły w osobnym dokumencie.
- Zasady rekrutacji, a także terminarz rekrutacji na kolejny rok szkolny ogłoszone są na stronie internetowej Szkoły do końca września każdego roku szkolnego.
Rozdział VII
PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIÓW
§ 31
- Uczeń ma prawo do:
a) nauki w warunkach poszanowania godności osobistej oraz wolności światopoglądowej i wyznaniowej;
b) swobody w wyrażaniu myśli i przekonań, jeżeli nie narusza tym dóbr osobistych innych osób;
c) uczestniczenia w procesie edukacji zorganizowanym zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej;
d) opieki wychowawczej i zapewnienia warunków bezpieczeństwa i ochrony przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej;
e) grupowej lub indywidualnej pomocy w przypadku trudności w nauce;
f) przyjaznego, podmiotowego traktowania w procesie dydaktyczno-wychowawczym;
g) sprawiedliwej i jasnej oceny umiejętności i zachowania;
h) organizowanej przez Szkołę pomocy psychologa;
i) godnego reprezentowania Szkoły zgodnie ze swoimi umiejętnościami i zainteresowaniami;
j) korzystania z pomieszczeń i urządzeń Szkoły oraz sprzętu, środków dydaktycznych i księgozbioru, pracowni informatycznej podczas zajęć pozalekcyjnych na zasadach określonych przez Dyrektora. - Uczeń ma obowiązek:
a) przestrzegać postanowień zawartych w Statucie;
b) punktualnie, systematycznie i aktywnie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych oraz w życiu Szkoły;
c) odnosić się z szacunkiem do nauczycieli, pracowników Szkoły i innych osób;
d) dbać o wspólne dobro, mienie szkolne, własne i innych oraz o ład i porządek;
e) przestrzegać zakazu używania w trakcie zajęć lekcyjnych telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to na prośbę i za zgodą nauczyciela;
f) przestrzegać zasad kultury współżycia;
g) dbać o schludny wygląd;
h) godnie reprezentować Szkołę;
i) przestrzegać zasad dotyczących ochrony zdrowia i bezpieczeństwa innych uczniów oraz pracowników Szkoły.
§ 32
- Szczególne osiągnięcia w nauce, zachowaniu, zespołach naukowych, artystycznych, sporcie i pracy społecznej są nagradzane.
- Nagrody przyznaje Dyrektor samodzielnie lub wspólnie z Radą Pedagogiczną.
- Wniosek o przyznanie nagrody może złożyć:
a) Dyrektor;
b) wychowawca;
c) nauczyciel przedmiotu;
d) Rada Uczniów. - Dyrektor przyznaje nagrody:
a) pisemne wyróżnienie ucznia, oddziału, zespołu i podanie tego faktu do powszechnej wiadomości w Szkole;
b) list pochwalny do rodziców (opiekunów prawnych);
c) dofinansowanie projektu grupy uczniów;
d) inna forma wyróżnienia uchwalona przez Radę Pedagogiczną.
§ 33
- Za nieprzestrzeganie Statutu, nieodpowiednie zachowanie, lekceważenie nauki czy innych obowiązków szkolnych uczeń może być ukarany w drodze:
a) upomnienia udzielonego przez wychowawcę lub współwychowawcę;
b) nagany udzielonej przez wychowawcę lub współwychowawcę;
c) rozmowy z Dyrektorem Szkoły;
d) nagany udzielonej przez Dyrektora z wpisem do teczki obserwacji pedagogiczno-psychologicznej i powiadomieniem rodziców;
e) podpisania kontraktu wychowawczego pomiędzy uczniem, wychowawcą oraz rodzicem;
f) skreślenia z listy uczniów. - Skreślenie z listy uczniów następuje wobec niedotrzymania przez ucznia warunków opisanych w kontrakcie wychowawczym po uprzednim, dwukrotnym pisemnym ostrzeżeniu ucznia i jego rodziców i po wykorzystaniu dostępnych metod oddziaływania wychowawczego.
- Skreślenie z listy uczniów następuje także w przypadku:
a) otrzymania przez ucznia przez dwa kolejne semestry oceny nieodpowiedniej z zachowania;
b) braku współdziałania ze Szkołą rodziców dziecka przejawiającego trudności wychowawcze, a także dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych, co utrudnia pracę z dzieckiem, a także uniemożliwia zasięgnięcie opinii specjalistów i otrzymanie od nich pomocy;
c) niewywiązywania się rodziców/opiekunów prawnych z obowiązków wynikających z Umowy o kształcenie ucznia. - Rozpoczęcie procedury skreślenia z listy uczniów może mieć miejsce w trybie pilnym w przypadku:
a) rażącego naruszenia przez ucznia Statutu lub/i Regulaminu Szkoły;
b) świadomego narażenia życia i zdrowia swojego lub innych osób;
c) zastosowania przemocy fizycznej lub psychicznej, naruszenia dobrego imienia innych, również z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych;
d) wulgarnego, niemoralnego lub agresywnego zachowania się wobec nauczycieli, pracowników Szkoły lub innych uczniów;
e) przebywania na terenie szkoły w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem narkotyków. - Decyzję o skreśleniu z listy uczniów podejmuje Dyrektor Szkoły po uchwale Rady Pedagogicznej podjętej przy 2/3 pełnego składu głosujących „za”.
- O wszczęciu postępowania o skreśleniu ucznia z listy uczniów rodzice/opiekunowie prawni ucznia poinformowani zostają w formie pisemnej. Doręczenie decyzji następuje osobiście lub w formie listu poleconego za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
- Uczeń i jego rodzice/opiekunowie prawni mają prawo do wglądu w dokumentację sprawy.
- Rodzice/prawni opiekunowie ucznia mają prawo do odwołania od decyzji do Mazowieckiego Kuratora Oświaty na zasadach określonych w Kodeksie Prawa Administracyjnego.
- Decyzje w sprawie skreślenia ucznia z listy uczniów Szkoła odnotowuje w arkuszu ocen oraz zawiadamia Organ Prowadzący Szkołę.
- Dyrektor Szkoły informuje szkołę rejonową ucznia o zaprzestaniu realizacji obowiązku szkolnego w Dwujęzycznej Szkole Podstawowej PWN w Warszawie.
§ 34
- W pierwszym miesiącu roku szkolnego uczniowie Szkoły na zebraniu wszystkich uczniów mogą wybrać w tajnym głosowaniu Rzecznika Praw Ucznia spośród nauczycieli Szkoły.
- Uczeń może powierzyć Rzecznikowi reprezentowanie jego sprawy w sytuacjach konfliktowych lub rozpatrywaniu kary na posiedzeniach Rady Pedagogicznej.
Rozdział VII
PRAWA I OBOWIĄZKI RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH
§ 35
- Rodzice/opiekunowie prawni współdziałają z nauczycielami w zakresie wychowania i profilaktyki, a także nauczania swoich dzieci.
- Do podstawowych powinności rodziców/opiekunów prawnych należy:
a) zapewnienie dziecku warunków umożliwiających przygotowanie do zajęć szkolnych;
b) zapewnienie regularnego i punktualnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne;
c) częste korzystanie z dziennika internetowego oraz uczestniczenie w organizowanych przez Szkołę zebraniach i dniach otwartych;
d) uczenie własnych dzieci szacunku do nauczycieli i wszystkich pracowników Szkoły, w szczególności niedopuszczalne jest obrażanie godności osobistej nauczycieli i innych pracowników;
e) pozostawienie w domu dziecka z objawami chorobowymi;
f) niezwłoczne informowanie wychowawcy o przyczynach nieobecności dziecka w Szkole;
g) przestrzeganie obowiązującego Statutu i stosowanie się do ogłaszanych w Szkole komunikatów organizacyjno-porządkowych;
h) regularne i terminowe wnoszenie opłat czesnego oraz innych opłat związanych z kształceniem ucznia;
i) współdziałanie z nauczycielami w zakresie wychowania i profilaktyki;
j) osobiste odbieranie dziecka po zakończeniu zajęć w Szkole, odbieranie przez osobę przez siebie upoważnioną lub wyrażenie pisemnej zgody na samodzielne powroty dziecka do domu;
k) dbanie o estetyczny wygląd i higienę osobistą dziecka;
l) wspomaganie Szkoły i wychowawcy w organizowaniu życia szkolnego i klasowego. - Usprawiedliwienia nieobecności ucznia dokonuje rodzic/opiekun prawny w terminie do 7 dni po powrocie dziecka do Szkoły poprzez złożenie stosownego oświadczenia. W przypadku nieobecności przekraczających dwa tygodnie nieobecność usprawiedliwiana jest na podstawie zaświadczenia lekarskiego.
- Dłuższą niż 3-dniową nieobecność ucznia, która nie wynika z problemów zdrowotnych, należy wcześniej uzgodnić z wychowawcą klasy. Absencja dłuższa niż 10 dni wymaga zgody Dyrektora Szkoły.
Rozdział VIII
ZASADY FINANSOWANIA
§ 36
- Działalność Szkoły finansowana jest przez Organ Prowadzący z czesnego wpłacanego przez rodziców oraz otrzymywanej dotacji.
- Środkami finansowymi przeznaczonymi na finansowanie działalności Szkoły w roku szkolnym dysponuje Zarząd Spółki.
- Zarząd może przekazać Dyrektorowi uprawnienie do dysponowania środkami finansowymi przeznaczonymi na działalność Szkoły w zakresie określonym uchwałą Zarządu.
- Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do terminowego uiszczania opłat za Szkołę w terminach wynikających z Umowy o kształcenie ucznia.
Rozdział IX
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 37
Statut Szkoły obowiązuje w równym stopniu wszystkich członków społeczności szkolnej.
§ 38
Statut Szkoły może być zmieniony uchwałą Zarządu Spółki.
§ 39
Statut wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.