WZO
Wewnętrzne Zasady Oceniania (WZO)
obowiązujące w Dwujęzycznej Szkole Podstawowej PWN
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy, oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach z późniejszymi zmianami,
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów
w szkołach publicznych. - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów
w szkołach publicznych. - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów
i słuchaczy w szkołach publicznych. - Ustawa Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz. U. 2017 poz. 59),
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r., poz. 2156 ze zm.).
I. Cele i zakres oceniania
- Wewnętrzne Zasady Oceniania, zwane dalej WZO, regulują zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w Dwujęzycznej Szkole Podstawowej PWN w Warszawie.
- Ocenianie osiągnięć edukacyjnych uczniów stanowi integralną część procesu nauczania. Ocenianie ucznia powinno być procesem służącym wspieraniu rozwoju uczniów i motywowaniu ich do dalszej pracy.
- Ocenianie polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów ucznia w opanowaniu wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej i realizowanych w szkole programów nauczania uwzględniających tę podstawę.
- Ocenianie pełni funkcje:
1) diagnostyczną,
2) klasyfikacyjną. - Przedmiotem oceny jest:
1) stopień opanowania wiadomości,
2) umiejętność stosowania wiedzy,
3) zaangażowanie i chęć rozwoju. - Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu:
1) systematyczne obserwowanie postępów ucznia w nauce,
2) uświadamianie uczniowi stopnia opanowania przez niego wiadomości i umiejętności,
3) motywowanie ucznia do dalszej pracy i do rozwoju,
4) dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom) informacji zwrotnych o postępach edukacyjnych dziecka, o mocnych i słabych stronach jego pracy, uzdolnieniach i trudnościach edukacyjnych. - W ocenianiu wyróżnia się ocenianie bieżące oraz ocenianie klasyfikacyjne: ustalanie śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.
- Rok szkolny dzieli się na dwa semestry:
1) I semestr kończy się klasyfikacją śródroczną,
2) II semestr kończy się klasyfikacją roczną. - Oceny bieżące oraz śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele poszczególnych zajęć. Śródroczne i roczne oceny zachowania ustala wychowawca klasy.
II. Zasady oceniania obowiązkowych zajęć edukacyjnych
- Na ocenę osiągnięć edukacyjnych ucznia nie ma wpływu jego światopogląd, status społeczny, a także wcześniejsze osiągnięcia szkolne.
- Oceny są jawne zarówno dla ucznia, jak i dla jego rodziców (opiekunów prawnych).
- Oceny wystawiane są systematycznie i w dniu wystawienia wpisywane są do Dziennika Internetowego Librus.
- Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki nauczyciel bierze pod uwagę przede wszystkim wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z zadań wynikających z realizacji programu tych zajęć.
- Nauczyciel może sprawdzać poziom wiedzy i umiejętności uczniów poprzez:
1) odpowiedź ustną,
2) pisemną pracę klasową,
3) kartkówkę – sprawdzenie wiedzy z ostatnich 1-2 lekcji, w formie pisemnej. Nauczyciel nie jest zobowiązany do zapowiadania kartkówki, ani do wpisywania jej z wyprzedzeniem do Dziennika Internetowego,
4) pracę domową – sprawdzenie następuje poprzez ocenę samodzielnej pracy wykonanej przez ucznia w domu. W razie wątpliwości, nauczyciel ma prawo sprawdzić i nie ocenić pracy, która jego zdaniem nie została wykonana samodzielnie,
5) wykonanie ćwiczenia– sprawdzenie następuje poprzez ocenę wykonanego ćwiczenia, - Praca klasowa musi być zapowiedziana z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i na co najmniej tydzień wcześniej wpisana do Terminarza Dziennika Internetowego.
- Tygodniowo mogą odbyć się najwyżej trzy pisemne prace klasowe, jednak nie więcej niż jedna w ciągu dnia. Prace poprawkowe nie są wliczane w tę liczbę.
- Pisemne prace klasowe są obowiązkowe dla każdego ucznia. W przypadku nieobecności spowodowanej chorobą, uczeń pisze daną pracę w terminie ustalonym przez nauczyciela przedmiotu i jest to dla niego pierwszy termin sprawdzianu.
- Uczeń ma prawo do jednokrotnej poprawy każdej oceny poniżej oceny dobrej, otrzymanej z pracy klasowej. Do Dziennika Internetowego wpisywane są obie oceny i obie oceny liczą się do średniej. Kartkówki nie podlegają poprawie.
- Poprawy należy dokonać w terminie dwóch tygodni od chwili oddania sprawdzonej pracy.
- Sprawdzone i ocenione prace kontrolne uczeń otrzymuje do wglądu.
- Ocenione kartkówki i prace domowe mogą być zwracane uczniowi do domu, prace klasowe są przechowywane przez nauczyciela w szkole do końca roku szkolnego (31.08).
- Sprawdzona praca klasowa może być udostępniona rodzicowi przez nauczyciela przedmiotu na terenie szkoły lub, na prośbę rodzica, skopiowana.
- Ocena musi być wpisana do Dziennika Internetowego Librus w dniu jej wystawienia lub w dniu omawiania sprawdzonych prac klasowych, jednak nie później niż 14 dni po przeprowadzeniu sprawdzianu.
- Na życzenie rodziców, szkoła umożliwia uczniom realizację przedmiotu Religia.
Ocenianie w pierwszym etapie edukacyjnym (I – III)
- Na poziomie I etapu edukacyjnego oceny bieżące, śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne, a także oceny klasyfikacyjne zachowania są ocenami
- Ocenianie bieżące polega na podsumowaniu raz na miesiąc postępów ucznia w zakresie edukacji wczesnoszkolnej: polonistycznej, społecznej, matematycznej i przyrodniczej oraz edukacji językowej (język angielski), a przynajmniej raz, w połowie każdego semestru, w zakresie edukacji muzycznej, plastycznej, ruchowej i komputerowej oraz zachowania i przekazanie rodzicom (prawnym opiekunom) informacji zwrotnej w formie wpisu w Dzienniku elektronicznym.
- Ocenie opisowej, wpisanej do Dziennika Internetowego, podlegają również sprawdziany i pisemne prace klasowe.
- Dzięki bieżącej ocenie opisowej, rodzic (opiekun prawny) powinien zdobyć informacje o postępach dziecka, o stopniu opanowania konkretnych umiejętności. Rodzic powinien także otrzymać krótkie wskazówki dotyczące kierunku ewentualnej pracy z dzieckiem.
- W ocenianiu bieżącym nie stosuje się żadnych symboli graficznych („buźki”, „słoneczka”, plusy i minusy itp.). Dopuszczalne jest wyrażanie stopnia opanowania materiału kolorami zaproponowanymi w Dzienniku Internetowym Librus:
1) kolor żółty: zgodnie z oczekiwaniami,
2) kolor niebieski: poniżej oczekiwań. (uwaga: kolory przewidziane w Librusie mogą być inne). - Śródroczna i roczna kształtująca opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych uwzględnia poziom opanowania przez ucznia wiadomości i umiejętności z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej oraz wskazuje potrzeby edukacyjne związane z przezwyciężaniem trudności w nauce i rozwijaniem uzdolnień.
- W klasie III, a zwłaszcza w drugim semestrze III klasy, dopuszcza się stosowanie ocen bieżących w skali 1-6 z możliwością stosowania plusów i minusów (poza ocenami 1- i 6+). Jednak ocena roczna pozostaje oceną opisową.
- Śródroczna i roczna ocena z religii i etyki w klasach 1-3, jest wystawiana w skali
Ocenianie w drugim etapie edukacyjnym (IV – VI)
- Oceny bieżące, oceny klasyfikacji śródrocznej oraz oceny przewidywane na koniec roku wystawiane są w skali od 1 do 6 z możliwością stosowania + i -, z wyjątkiem ocen 1- i 6+.
- W klasyfikacji rocznej stosuje się skalę 1-6 bez możliwości dodawania plusów i minusów.
- Każdej ocenie bieżącej może towarzyszyć słowna ocena kształtująca ukazująca się w Dzienniku internetowym przy bieżącej ocenie numerycznej pod symbolem „T”.
Szczegółowe zasady oceniania w klasach IV – VIII, zostaną opracowane z udziałem nauczycieli przedmiotów przed początkiem roku, w którym do Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej PWN będzie uczęszczała co najmniej jedna klasa drugiego etapu edukacyjnego.
Zasady oceniania zachowania
- Ocenę zachowania ustala wychowawca klasy.
- Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności:
1) wywiązywanie się z obowiązków ucznia,
2) stosunek do nauki i obowiązku szkolnego,
3) kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią,
4) dbałość o bezpieczeństwo, zdrowie i godność własną oraz innych osób,
5) postępowanie zgodnie z dobrem społeczności szkolnej,
6) dbałość o piękno mowy ojczystej,
7) dbałość o dobre imię szkoły. - Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania w klasach I – III jest oceną opisową.
- Śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, ustala się według następującej skali:
1) wzorowe
2) bardzo dobre
3) dobre
4) poprawne
5) nieodpowiednie
6) naganne - Za ocenę wyjściową uznaje się ocenę dobrą.
- Przy ustalaniu oceny zachowania wychowawca klasy powinien uwzględnić opinię samego ucznia (samoocena), uczniów danego zespołu klasowego, a także zasięgnąć opinii nauczycieli uczących w klasie.
- Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na:
1) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych,
2) promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły.
Oczekujemy, że uczeń Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej PWN:
- zachowuje się kulturalnie we wszystkich sytuacjach na terenie szkoły i poza nią,
- odnosi się z szacunkiem do nauczycieli, pracowników szkoły i kolegów,
- wywiązuje się sumiennie z obowiązków ucznia,
- jest koleżeński, uczciwy, prawdomówny i tolerancyjny,
- nigdy nie używa słów i wyrażeń wulgarnych,
- szanuje mienie szkolne i prywatne,
- ściśle przestrzega regulaminów szkolnych,
- dba o bezpieczeństwo i zdrowie własne i innych,
- nie spóźnia się na lekcje,
- bierze aktywny udział w życiu klasy oraz Szkoły,
- angażuje się w pomoc koleżeńską, chętnie pomaga słabszym,
- dba o mienie szkoły.
Prawa i obowiązki ucznia w zakresie oceniania
- W zakresie oceniania uczeń ma prawo do:
1) otrzymania od nauczyciela i wychowawcy informacji o wymaganiach edukacyjnych
niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z przedmiotów, o sposobach bieżącego sprawdzania jego osiągnięć edukacyjnych, a także sposobach i kryteriach ustalania oceny zachowania, oraz o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych,
2) otrzymywania od nauczyciela, w momencie zapowiadania pracy klasowej, informacji o wymaganiach edukacyjnych, zakresie materiału objętego ocenianiem i kryteriach oceny,
3) ścisłego określania terminu prac zadanych do wykonania,
4) terminowego sprawdzenia i oceniania prac klasowych,
5) jednorazowej poprawy oceny uzyskanej z pracy klasowej,
6) jawności uzyskiwanych z poszczególnych przedmiotów ocen bieżących, śródrocznych, rocznych oraz ocen zachowania,
7) okazania przez nauczyciela na wniosek ucznia, lub na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) sprawdzonych i ocenionych prac kontrolnych.
8) w szczególnych przypadkach, dostosowania zasad oceniania do zaleceń określonych w opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej. - Nauczyciel jest zobowiązany dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia na podstawie:
1) orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego,
2) orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego,
3) opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się,
4) rozpoznania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia i objęcie go pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole,
5) opinii wydanej przez lekarza specjalistę o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w zajęciach wychowania fizycznego. - W przypadku dostarczenia opinii wydanej przez lekarza o ograniczonych możliwościach uczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego, dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć, lub z wykonywania określonych ćwiczeń, na czas określony w opinii.
- W przypadku dostarczenia opinii lub orzeczenia poradni psychologiczno – pedagogicznej, a również poradni specjalistycznej, szkoła stosuje się do zaleceń poradni. Zasady pracy z uczniem dysfunkcyjnym i współpracy z jego rodzicami ustala, na podstawie zaleceń poradni, powołany przez dyrektora zespół nauczycieli. W przypadku ucznia z orzeczeniem, na początku każdego etapu edukacyjnego opracowuje się Indywidualny Program Edukacyjno- Terapeutyczny (IPET).
- Uczeń ma obowiązek:
1) systematycznie odrabiać zadane prace domowe i przygotowywać się do sprawdzianów,
2) przynosić potrzebne do lekcji przybory, podręczniki i stroje sportowe,
3) zgłosić nauczycielowi przedmiotu na samym początku lekcji brak przygotowania do zajęć, w tym również brak potrzebnych do zajęć przyborów. W swoim PSO nauczyciel ustala liczbę usprawiedliwianych przez niego braków przygotowań ucznia do lekcji w semestrze,
4) po okresie nieobecności trwającej do 10 dni uczeń ma obowiązek uzupełnić zaistniałe zaległości w ciągu tygodnia. W przypadku choroby trwającej dłużej, nauczyciel przedmiotu, wraz z uczniem i jego rodzicami ustalają termin i sposób uzupełnienia materiału i zaliczenia zaległych prac klasowych. - W uzasadnionych przypadkach uczeń może być zwolniony na czas określony z zajęć wychowania fizycznego lub / i z informatyki, lub – zgodnie z zaleceniem lekarza – tylko z wykonywania niektórych ćwiczeń.
- Decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego lub z informatyki podejmuje dyrektor szkoły na podstawie zwolnienia lekarskiego, a w przypadku informatyki, na podstawie lekarskiej opinii poradni specjalistycznej.
- W przypadku zwolnienia ucznia z powyższych zajęć, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się ,,zwolniony”.
- Dyrektor Szkoły może zwolnić ucznia z wadą słuchu, dysleksją rozwojową, afazją, autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego. Dzieje się to na wniosek rodziców oraz na podstawie orzeczenia lub opinii Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej lub specjalistycznej.
- O decyzji zwolnienia ucznia z zajęć dyrektor informuje rodziców (prawnych opiekunów) w formie pisemnej.
- Informowanie rodziców (prawnych opiekunów) o ocenach
- Na początku każdego roku szkolnego nauczyciele informują uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanego programu nauczania, o sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów (Przedmiotowy System Oceniania).
- Na początku każdego roku szkolnego wychowawca klasy informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o kryteriach i sposobie oceniania zachowania.
- Rodzice uczniów potwierdzają pisemnie (najpóźniej w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia każdego roku szkolnego), że zapoznali się z kryteriami i sposobem oceniania zachowania, z wymaganiami edukacyjnymi i przedmiotowymi systemem oceniania z poszczególnych przedmiotów.
- Rodzice (prawni opiekunowie) są informowani o ocenach ucznia:
1) poprzez wpisanie ich do dziennika elektronicznego,
2) na zebraniach z rodzicami i dniach otwartych organizowanych przez
szkołę co najmniej trzy razy w roku szkolnym: w połowie każdego
semestru i po klasyfikacji śródrocznej,
3) przez nauczyciela danego przedmiotu lub wychowawcę klasy w trakcie dni
otwartych i cotygodniowych dyżurów nauczycielskich. - Rodzice mają obowiązek na bieżąco sprawdzać wpisy w dzienniku elektronicznym i uczestniczyć w zebraniach dla rodziców. W przeciwnym razie nie mogą powoływać się na brak informacji o postępach dziecka w nauce.
- Minimum trzy razy w ciągu roku szkolnego: w połowie pierwszego semestru, w klasyfikacji śródrocznej oraz w połowie drugiego semestru rodzice każdego ucznia otrzymują za pośrednictwem Dziennika Internetowego Librus pisemną informację zwrotną o postępach dziecka z każdego obowiązkowego zajęcia edukacyjnego. Ocena zawiera informację o postępach ucznia, stopniu opanowania przez niego poszczególnych kompetencji wraz ze wskazówkami dotyczącymi dalszej pracy.
- Najpóźniej na 30 dni przed posiedzeniem Rady Pedagogicznej zatwierdzającym wyniki klasyfikacji rocznej, rodzice ucznia muszą być poinformowani pisemnie o zagrożeniu oceną niedostateczną z przedmiotu edukacyjnego, a także o zagrożeniu oceną naganną lub nieodpowiednią z zachowania.
- Nauczyciel przedmiotu podaje jednocześnie informację o warunkach i wymaganiach, jakie muszą być wypełnione, by uczeń mógł z tego przedmiotu uzyskać ocenę pozytywną, a także terminy przeprowadzenia ewentualnych sprawdzianów. Rodzic (prawny opiekun) ucznia zagrożonego oceną niedostateczną poświadcza tę informację własnoręcznym podpisem.
- W razie niestawienia się rodzica (prawnego opiekuna) w szkole, informacja o przewidywanej ocenie niedostatecznej przesyłana jest listem poleconym na adres zamieszkania ucznia.
- Najpóźniej na miesiąc przed radą pedagogiczną zatwierdzającą wyniki rocznej klasyfikacji, nauczyciele wystawiają w dzienniku internetowym przewidywane roczne oceny z poszczególnych przedmiotów, a wychowawca – przewidywane oceny zachowania, a także informują o tych ocenach uczniów. Wychowawca klasy informuje rodziców poprzez wiadomość w Librusie, że przewidywane oceny roczne są dostępne w dzienniku internetowym.
- Zasady przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych
- Uczeń może być nieklasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
- W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu
nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany”. - Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
- Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń:
1) realizujący na podstawie odrębnych przepisów indywidualny tok lub program nauki.
2) spełniający obowiązek szkolny poza szkołą (np. nauczanie domowe). - Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia, o którym mowa w pkt. 4 b, nie obejmuje następujących obowiązkowych zajęć edukacyjnych: technika, informatyka, plastyka, muzyka i wychowanie fizyczne oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych.
- Uczniowi składającemu komisyjny egzamin klasyfikacyjny ze wszystkich przedmiotów nie ustala się oceny zachowania.
- Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej.
- Egzamin klasyfikacyjny musi być przeprowadzony najpóźniej do końca roku szkolnego (31 sierpnia).
- Do przeprowadzenia komisyjnego egzaminu klasyfikacyjnego dyrektor szkoły powołuje komisję w składzie:
1) dyrektor lub wicedyrektor – jako przewodniczący,
2) nauczyciel danego przedmiotu jako egzaminujący,
3) nauczyciel przedmiotu pokrewnego jako członek komisji. - Tryb przeprowadzania komisyjnego egzaminu klasyfikacyjnego, w szczególności liczbę przedmiotów, z których uczeń może być egzaminowany w ciągu jednego dnia, ustala przewodniczący komisji w uzgodnieniu z rodzicami ucznia.
- Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający w szczególności:
1) Imiona, nazwiska i funkcje nauczycieli egzaminujących,
2) termin egzaminu klasyfikacyjnego,
3) zadania egzaminacyjne,
4) wyniki egzaminu klasyfikacyjnego oraz uzyskane oceny.
Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. - Protokół egzaminu klasyfikacyjnego stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia, w którym wpisuje się datę egzaminu oraz ustalone stopnie.
- Od oceny niedostatecznej ustalonej w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego uczeń lub jego rodzice mogą odwołać się w terminie trzech dni roboczych od daty egzaminu do dyrektora szkoły, który powołuje komisję egzaminacyjną działającą w składzie i na zasadach określonych w rozporządzeniu MEN z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania. Od oceny ustalonej przez tę komisję odwołanie nie przysługuje.
Promowanie uczniów
- Uczeń klasy I – III szkoły podstawowej otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej na podstawie wystawionej w klasyfikacji rocznej oceny opisowej.
- Uczeń klas I i II może być promowany do klasy programowo wyższej nawet w ciągu roku szkolnego, na wniosek rodziców i po uzyskaniu zgody wychowawcy lub na wniosek wychowawcy i po uzyskaniu zgody rodziców.
- W wyjątkowych przypadkach Rada Pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia kl. I – III na wniosek wychowawcy klasy oraz po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia.
- Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, uzyskał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej.
- Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.
- Laureaci konkursów przedmiotowych i interdyscyplinarnych o zasięgu wojewódzkim otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną ocenę klasyfikacyjną.
- Oceny z zajęć dodatkowych nie mają wpływu na promocję do klasy programowo wyższej.
Postępowanie w przypadku zakwestionowania przez ucznia i jego rodziców procedury wystawienia oceny
- Uczeń i jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeśli uznają, że roczna ocena z zajęć edukacyjnych lub ocena zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalenia tej oceny.
- Zastrzeżenie należy zgłosić pisemnie podając w uzasadnieniu informację o niezgodności trybu otrzymania danej oceny z przepisami prawa oświatowego i szkolnego WZO.
- Zastrzeżenia mogą być zgłaszane w terminie do 7 dni po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
- Dyrektor szkoły dokonuje analizy zgłoszonego zastrzeżenia na podstawie zgromadzonego przez siebie materiału (rozmowy z nauczycielem, wychowawcą, analizą dokumentacji szkolnej, itp.).
- O swojej decyzji uznania lub odrzucenia zastrzeżeń dyrektor szkoły informuje ucznia i jego rodziców w formie pisemnej w terminie do 14 dni od przyjęcia zastrzeżeń.
- Uczeń za pośrednictwem rodziców (prawnych opiekunów) może od decyzji dyrektora odwołać się do Mazowieckiego Kuratora Oświaty w Warszawie.
- W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalenia tej oceny, dyrektor szkoły, w terminie do 30 dni od rozpatrzenia zastrzeżenia, jednak nie później niż w ostatnim tygodniu ferii letnich powołuje komisję, która przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych.
- Roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala się w drodze głosowania zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
- Termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).
- W skład komisji wchodzą:
1) dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji,
2) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne
3) dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu, prowadzący te same zajęcia edukacyjne. - W przypadku uznania przez dyrektora szkoły uchybień w trybie ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania w skład komisji wchodzą:
1) dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji:
2) wychowawca klasy,
3)wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia w danej klasie,
4) pedagog / psycholog szkolny
5) przedstawiciel samorządu uczniowskiego
6) przedstawiciel rady rodziców - Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od oceny ustalonej wcześniej.
- Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
- Z prac komisji sporządza się protokół zawierający w szczególności:w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:
1) skład komisji
2) termin sprawdzianu
3) zadania sprawdzające
4) wynik sprawdzianu oraz ustaloną ocenę
w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:
1) skład komisji
2) termin posiedzenia komisji
3) wynik głosowania
4) ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem.
Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia. - Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.
Ukończenie szkoły
- Uczeń kończy szkołę podstawową jeżeli:
1) w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne oceny klasyfikacyjne
z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej oraz oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych, uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej.
2) Uczeń kończy szkołę podstawową z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania.
- Sprawdziany i testy kompetencji
- Szkoła stosuje się do zasad przeprowadzania obowiązujących sprawdzianów i testów zgodnie z przepisami określonymi w Rozporządzeniach MEN i w Ustawie Oświatowej.
- Przepisy końcowe
- Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania w Dwujęzycznej Szkole Podstawowej PWN wchodzą w życie z dniem 4 września 2017 r.
- Zmiany WZO mogą być dokonane poprzez uchwałę Rady Pedagogicznej.
Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania zostały zatwierdzone uchwałą Rady Pedagogicznej w dniu 31 sierpnia 2017 r.